Zrujnowany, zabytkowy pałac na Dolnym Śląsku zamieni się w hotel ze SPAFoto: Sławomir Milejski - CC BY-SA 3.0.pl / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org

Zrujnowany, zabytkowy pałac na Dolnym Śląsku zamieni się w hotel ze SPA

REKLAMA

Kolejny zrujnowany, zabytkowy pałac na Dolnym Śląsku ma szansę odzyskać swój dawny blask. Tym razem chodzi o pałac położony w północnej częsci województwa dolnośląskiego, w gminie Niechlów (powiat górowski), w miejscowości Bełcz Wielki.

Obiekt został kupiony pod koniec lipca 2023 roku za około 260 tys. zł przez Gabrielę i Marcina Pachołek z Wronowa. Remont kosztować będzie jednak znacznie, znacznie więcej. Nie jest też wartość nakładów finansowych jaka będzie konieczna do przywrócenia dawnej świetności tego XVIII-wiecznego zabytkowi.

Nowi właściciele mają bardzo ambitny plan na odbudowę tego mocno zrujnowanego pałacu, który kilka lat temu padł ofiarą pożaru. Według złożonych deklaracji po remoncie i odbudowie zabytku, powstać ma w nim między innymi cześć hotelowa, SPA, a także restauracje i sale bankietowe.

W najniższej części obiektu nowi właściciele planują spa, pub i winotekę, na I i II piętrze pokoje hotelowe i sale konferencyjne, w środkowej części pałacu restaurację, a w skrzydłach sale bankietowe.

Pierwsze prace remontowe mają ruszyć już w maju br.

Najważniejsze zadanie przed nowymi właścicielami to przykrycie spalonego pałacu dachem, co powinno zabezpieczyć zabytek przed postępującym zniszczeniem.Odbudowa pałacu prowadzona będzie pod okiem i przy wsparciu Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który pomóc ma właścicielom m.in. w rozbiórce spalonego dachu, poddasza oraz piętra tego dużego pałacu. Wsparcie w odbudowie zabytku zapewniły także Gmina Niechlów i Starostwo Powiatowe w Górze.

Niedawno właściciele obiektu otrzymali pierwsze pozwolenie na prace budowlane na terenie pałacu, które wcześniej zaopiniowane zostało przez konserwatora zabytków.

REKLAMA
facebook.com/GminaNiechlow/
facebook.com/GminaNiechlow/

Piętrowy pałac w Bełczu Wielkim wybudowany na planie prostokąta, kryty czterospadowym dachem mansardowym z lukarnami. Na środku dachu mała wieżyczka z miedzianym hełmem. Od frontu dwupiętrowy ryzalit zwieńczony owalnym frontonem. Główne wejście umieszczone centralnie we frontonie. Nad wejściem balkon z kamienną balustradą, obejmujący szerokością fronton, wsparty na czterech kolumnach doryckich. Po bokach parterowe alkierze zwieńczone balustradą tarasową. W elewacji od strony parku półkolisty taras ze schodami zamknięty kolumnadą.

Foto: Sławomir Milejski - CC BY-SA 3.0.pl / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org
Foto: Sławomir Milejski - CC BY-SA 3.0.pl / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org

Historia pałacu

Właścicielem barokowego pałacu w 1787 r. był hrabia von Kalkereuth, potem zaś rodzina Schönborn, a w 1898 majątek zakupił Ludwig Adolph Theodor Dürr. Podczas II wojny światowej był już w posiadaniu państwa niemieckiego, prawdopodobnie ze względu na zadłużenie właściciela.

Po II wojnie światowej w pałacu funkcjonowały: szkoła rolnicza, od lat 70. XX w. zakład i ośrodek wychowawczy dla dzieci upośledzonych umysłowo, następnie z zaburzeniami w zachowaniu. Instytucja istniała do 1997 r. Obiekt jest częścią zespołu pałacowo-folwarcznego, w skład którego wchodzą jeszcze: park, obora, spichlerz. 15 maja 2016 r. spłonął dach zabytkowego pałacu. Ponieważ obiekt nie posiada żadnych instalacji prawdopodobnie został podpalony.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Jakub Zazula
Przepiękny obiekt - dobrze że wróci do niego życie.
REKLAMA